środa, 27 stycznia 2016

Depozyt

 
  
Do niedawna byłam przekonana, że wszystko zależy wyłącznie ode mnie. Że nikt poza mną nie może mieć wpływu na moje tu i teraz. No bo przecież sama  zdecyduję , że  tak  - albo nie. A to, czy  uśmiecham się do innych i w razie potrzeby pomagam wyciągając do nich dłoń -  kompletnie nie ma wpływu na rozwój mojego potem. Jednak ma. Bo pomaga zgromadzić kapitał -  na Bankowym Koncie Emocji.
 

Każdego dnia staram się dokonywać  pozytywnych wkładów. Bo przytulam czyjeś problemy i rozumiem.  Tworzę tym samym  depozyt dobrych uczuć. Zasób gotowy do wypłat w każdej potrzebnej mi chwili. Dlatego też mieszam w tej  szklance z zaparzoną  nie dla mnie herbatą. Trzy razy w lewo, trzy razy w prawo, bo wiem, że tylko tak będzie wystarczająco słodka. Odkładam siebie na potem, bo mam tyle do wysłuchania nie swoich historii. Mamo, bo wiesz, że Paulina..., a Miśka to.... No i inni w sumie też.  Tyle ich przecież - tych innych. I ich historii. Tak pilnych do natychmiastowego przegadania. Pocieszam też  i  dotrzymuję danego nie tylko sobie słowa.  Buduję swoje rezerwy, kwoty zaufania, które potem mogę wydawać do woli.  Na uwieranie w bucie. Na nagły spadek dobrej formy i rozpacz jak zwykle bez dna. Tworzę zasoby dobrych emocji -  do wykorzystania w razie nagłej od losu potrzeby


A tu między nami spokój. Zwyczajny dzień pełen zwyczajnych chwil. Szczery gest bez przeliczania go na opłacalność, choć odkładany na emocjonalny procent.  Gorący kożuch na zmarszczonym  w szklance mleku. Znowu za mocna herbata  i  cierpliwość, której mi dzisiaj zabrakło. Dolewam więc wody, dosypuję cukru. Mieszam. Trzy razy w lewo, trzy razy w prawo, żeby ta wcale nie dla mnie mieszana herbata nie była czasem za mało słodka. Zapisuję cierpliwość, że do kupienia lub odnalezienia w trybie pilnie przyspieszonym. Zdejmuję z mleka kożuch. Przytulam i wybaczam. Wyciągam wreszcie z palca tą strasznie bolącą drzazgę. I  zapominam -   że dokonuję tym samym drobnych wpłat. Siłą rzeczy zasilam konto w moim małym Emocjonalnym Banku Uczuć. Tworzę swój kapitał dobrych stosunków z ludźmi. No kocham po prostu.
Do napisania. Pozdrawiam - M. 
                                                                                 
                                        


PS - Bankowe Konto  Emocji ? Polecam  "7 nawyków skutecznego działania
S. R. Covey'a. Uczy życia i właściwego spojrzenia. Warto.

48 komentarzy:

 1. Mądrze wyrażona prosta życiowa prawda: "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę jednak, że to jednak nie takie proste. Kuba robi pewne rzeczy licząc po prostu na wzajemność, tymczasem taki "emocjonalny kapitał" nie ma nic wspólnego z wyrachowaniem. Nie przytulasz przecież kogoś albo nie uśmiechasz się wyłącznie dlatego, że oczekujesz tego samego w zamian. Te dobre rzeczy i emocje zbierają się po prostu i w odpowiedniej chwili trafiają z powrotem do Ciebie. Podobny sens ma zdanie, na które kiedyś się natknęłam - z wychowywaniem dzieci jest jak z pakowaniem walizki : im więcej do niej zapakujesz, tym więcej potem wyjmiesz. Pozdrawiam - M.

   Usuń
 2. Z miłości jesteśmy w stanie zrobić wiele. Wiele wycierpieć, znieść, nie przespać nocy tylko po to, by usłyszeć "kocham". Trzymam się też zasady "czyń dobro, bo ono kiedyś do Ciebie wróci" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beti,w zasadzie to nic innego nie liczy się dla mnie tak bardzo, jak to "kocham". Zniosę wszystko i wszystkiemu podołam. reszta to mało istotne sprawy. Pozdrawiam - M.

   Usuń
 3. Też jestem tego zdania, by czynić dobro, bo na pewno kiedyś wróci nam się dwa razy:) Piękny życiowy wpis:)
  do napisania i uściski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie odkładanie na procent jest świetną lokatą, zawsze się opłaca ;)Nawet jeśli nie otrzymamy pozytywnej zwrotnej od innych, to poprawimy swoje notowania ;) Buziaki - M.

   Usuń
 4. Każdego dnia staram się być dobrym człowiekiem i nie raz postawiłam czyjeś problemy nad swoje.
  Niestety nie wszyscy ludzie są tego warci ale wiem, że mam wokół też takich którzy i mi tą herbatę zamieszają ... :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nie wszyscy są tego warci, ale to też buduje nasz kapitał. A ci, którzy w razie potrzeby podadzą herbatę zaparzoną i posłodzoną tak, jak się lubi najbardziej - to najwspanialsza lokata. Pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 5. Trzeba być dobrym. Złym być nie można i nie warto tego robić. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, odkryłam tą prostą prawdę jakiś czas temu ;)Pozdrawiam - M.

   Usuń
 6. Ja tam herbatke wolę bez cukru aby poznać jej aromat i prawdziwą moc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;D Ja wolę słodzoną, ale tą herbatę - trzy razy w prawo i trzy razy w lewo - mieszam nie dla siebie, w tym sęk . Pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 7. Maszko, gdyby tak wszyscy robili...byłoby pięknie!
  Tak trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby. Ale warto - nawet dla siebie. Pozdrawiam cieplutko - M.

   Usuń
 8. Podoba mi się Twoje bankowe konto emocji :)
  Wierzę nieustająco, że ile damy od siebie dobrego, kiedyś do nas wróci w nadmiarze. Nie oczekuję, ale wiem, że dobro powraca. W miłych gestach, uśmiechu, ciepłym spojrzeniu. W trosce...I to jest cudowne...
  Pozdrawiam Cię Maszko serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się sprawdza - ile dajesz, tyle zyskujesz. Nie liczę na wzajemność, bo wtedy po prostu pewne rzeczy przestają mieć sens. Ale na szczęście rzadko trafiam na ludzi, którzy potrafią tylko brać. Przytulasy i buziaki posyłam - M.

   Usuń
 9. Konto jest super...Żeby wszyscy mogli mięć takie to by było pięknie...Dobro zawsze powraca...Pozdrawiam pa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można takie założyć ;)A potem wpłacać. Najfajniejsze są jednak nielimitowane wypłaty :)Pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 10. Wiesz Myszko, bardzo często kiedy opowiadam Bogumiłowi o ludziach których spotykam na swej drodze, odpowiada mi "nie mierz ludzi swoją miarą".
  Masz rację dobro wraca, czasami na nie trzeba długo czekać, ale wraca :-)

  Napisałaś tekst nad którym trzeba się pochylić i pomyśleć w skupieniu. Wiem, że będzie mi towarzyszył podczas krzątania się po domu. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że wraca, dlatego warto :) Cieszę się, że mój post zmusza do refleksji- o to chodziło ;) Pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 11. Bankowe Konto Emocji...zaintrygowałaś mnie tym wpisem:-)
  Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, właśnie o to mi chodziło ;)Pozdrawiam - M.

   Usuń
 12. Chyba każdy ma w swoim życiu takie konto; zależy jednak co na nim gromadzi czy dobro czy zło. Ile deponuje i ile realizuje. Ja mam np niedosyt, że mało pomagam innym (nie mówię tutaj o rodzinie). Warto gromadzić kapitał - tysiące dobra !!!
  Pozdrawiam cieplutko-D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominiś, ile dajesz - tyle zyskujesz. Niedosyt zawsze można zamienić na satysfakcję ;) Buziaki - M.

   Usuń
 13. Mądre słowa.
  Jednak czcionka męczy trochę wzrok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czcionka pozbawiona jest zbędnych ozdobników, w miarę prosta. Jedynym zabiegiem, jaki celowo stosuję, jest powiększanie niektórych pojęć, co w przypadku moich postów, rządzących się zasadą maksymalnej koncentracji słów i znaczeń, jest bardzo ważne - podkreślają najważniejsze wyrazy i wydobywają ich sens.Czytanie książki pisanej w ten sposób mogłoby być męczące, ale w przypadku postów to chyba przesada ;) Dziękuję za uwagi i pozdrawiam - M.

   Usuń
 14. Gdyby wszyscy mieli takie podejście świat naprawdę mógłby być lepszy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bycie "w porządku" wymaga trochę wysiłku, dlatego zdecydowanie łatwiej być tym gorszym. Ale czy to się opłaca ? Pozdrawiam - M.

   Usuń
 15. Pięknie napisane, mądre słowa, żeby wszyscy tacy byli świat byłby lepszy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można pilnować siebie - ja pilnuję i wiem jedno : działa ;)Pozdrawiam - M.

   Usuń
 16. Przy dzisiejszym pędzie życia warto się nad tym zastanowić, jakim kapitałem dysponujemy?I nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie gradzenia tego kapitału .Albo pakowanie walizki, choć wydaje mi się, że z to pakowanie należy zacząć od najmłodszych lat:) wtedy jest więcej do wyjęcia;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest czas na to, żeby zacząć ;) Pozdrawiam - M.

   Usuń
 17. W dobrym momencie to przeczytałam, żeby w porę się ocknąć i wrócić na właściwy tor :) Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki za Twoje właściwe tory ;) Pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 18. Wspaniałe przemyślenia.Bóg dał nam wolną wolę i czyste konto, to od nas zależy czym je zapełnimy :-) Buziaki stokrotne :-*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolna wola czasami może być bardzo niebezpieczną pułapką, wybory nieraz przerastają zwykłego człowieka. Konieczność ponoszenia konsekwencji tych wyborów - też. Chciałabym móc wybierać tylko dobrze, a w przypadku Bankowego Konta Emocji mam 100% pewności ;) Buziaki - M.

   Usuń
 19. Bardzo lubię takie rozważania..dziękuję:))) Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiesz, ile dla mnie znaczy Twój komentarz ! Czasami mam wrażenie, że oprócz nowych wazoników i przemalowanych mebli nic więcej się nie liczy i że dla mojej pisaniny nie ma już miejsca. DZIĘKUJĘ i pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 20. Gdyby każdy z nas potrafił umiejętnie zarządzać swoim kontem świat byłby lepszy. Grunt to gromadzenie pozytywnych emocji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gromadzenie pozytywnych emocji wymaga sporo wysiłku.Bycie "tym gorszym" przychodzi o wiele łatwiej, stąd niewielu się decyduje na pracę nad sobą. Dlatego też ten świat wcale nie jest lepszy ;) Pozdrawiam - M.

   Usuń
 21. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Pozdrawiam serdecznie - M.

   Usuń
 22. Od jakiegos czasu czytam tę książkę i doskonale wiem o czym piszesz. Niesamowite, ze trafiłam tu i widze ze ktos siedzi w tym temaciw co ja. Ciezko w tych czasach o szczerość intencji, o bezinteresowne bycie dobrym, czynienie dobra bez woli manipulacji. Jak dobrze ze są tacy ludzie, jak dobrze ze tu trafiłam, jak dobrze ze jesteś;) Uściski kochana, będę zaglądać:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem zmęczona, szalenie i ciągle zmęczona i nie wiem dlaczego? Odetchnęłam na chwilę z ulgą- dzięki Tobie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. Pięknie piszesz. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam cieplutko Kaśka z http://nostalgicznyzakatek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. abstrahując od tekstu (mądrego i ładnego) - piękne doniczki i piękne roślinki :) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń